- Wykorzystaj energię swojego dziecka. Zapisz je na jakieś zajęcia sportowe,gdzie obowiązują pewne reguły, np. pływanie, biegi, piłka nożna (ale już nie sporty walki).
- Jedną z form zabawy na świeżym powietrzu są labirynty. Może to być kilka skakanek ułożonych w ślimak, lub labirynt narysowany kreda na asfalcie.
- Chodzenie po kamieniach - np. ułożone na ziemi kwadraty (czerwone i czarne) - lewa noga po czerwonych, prawa po czarnych.
- Pozwól dziecku wykazać się artystycznie - zapisz je na zajęcia artystyczne, plastyczne (ale tylko wtedy, gdy prowadzący je nauczyciel będzie wiedział o dolegliwościach dziecka, a w swoim programie zajęć uwzględniać będzie jego możiwości). Swobodne lepienie z gliny, ciastoliny, plasteliny, rysowanie grubymi mazakami, malowanie farbami, malowanie palcami, całymi rekami, za pomocą waty, gąbki, szczoteczki - to wszystko co dziecko może wykonywać w domu. Twoje zadanie, to tylko chwalenie dziecka i dostarczanie odpowiednich, bezpiecznych materiałów.
- Nie proponuj dziecku gier, które długo trwają, w których nie widać końca. Lepiej wybierz coś krótkiego i szybkiego, z łatwymi do zapamiętania regułami.
- Podobnie rzecz się ma z układankami, puzzlami. Gdy będą zbyt duże dziecko szybko się zniechęci i nie doprowadzi zadania do końca. Kupując więc układanki, zestawy lego zacznij od prostych wzorów, które składają się z niewielkiej liczby elementów oraz są obrazami znanymi dla dziecka.
- Oczyść otoczenie dziecka ze zbędnych przedmiotów. Pokój nie może wyglądać jak sklep z zabawkami. To bardzo dekoncentruje. Lepiej dać dziecku jedną zabawkę, którą właśnie ma się bawić. Resztę należy ukryć przed wzrokiem dziecka.
- Unikaj zabawek, filmów i programów komputerowych, w których jest przemoc, agresja, walka.
- Ogranicz dziecku czas spędzony przed telewizorem i komputerem.
- Czytaj dziecku krótkie bajki lub wierszyki, angażując jego uwagę pytaniami i pokazywaniem obrazków.
- Słuchaj razem z dzieckiem spokojnej muzyki, tańczcie lub ćwiczcie w jej rytmie.
22 cze 2008
W co się bawić?
Autor: agi o 06:02
Etykiety: Moje dziecko ma ADHD
Subscribe to:
Komentarze do posta (Atom)
1 Comment:
Dodałabym jeszcze - unikaj kolorów agresywnych. Czerwień czy ostre, neonowe barwy wzmagają pobudzenie, dekoncentrują.
Post a Comment